Program rada

Plan i program je verifikovan od strane Ministarstva prosvete Republike Srbije. U našoj ustanovi podstičemo rast i razvoj svakog deteta, inspirišemo ih, motivišemo, hrabrimo, učimo,  a u isto vreme ih u tom procesu pratimo, poštujemo i neizmerno volimo.

Program predškolskog obrazovanja i vaspitanja želimo da razvijemo i usavršavamo u skladu sa savremenim saznanjima i iskustvima iz različitih oblasti psihologije, pedagogije, defektologije, lingvistike ali i naše spremnosti da prepoznajemo i zadovoljavamo autentične potrebe dece i roditelja. Primenom različitih programa podstičemo lični, psihomotorni, čulni i govorno-jezički razvoj osećanja, mišljenja, motivacije, volje, kreativnosti i drugih aspekata razvoja ličnosti.

Psihomotorni razvoj – svest o telu i pokretu, njegovim potencijalima, kao osnovi za sticanje samoopouzdanja i pozitivne slike o sebi.

Čulna osetljivost – svest deteta o vrednosti onoga što se dobija posredstvom čula.

Emocionalno-socijalni razvoj – kompetencija za prepoznavanje i prihvatanje sopstvenih, kao i tuđih potreba, osećanja, vrednosti, moći;sposobnost za samokntrolu, toleranciju, uspešnu komunikaciju i prilagođavanje i sticanje samopouzdanja.

Saznajni razvoj – usmeravanje i formiranje unutrašnje motivacije, konkretnih saznajnih interesovanja, percepcije, pamćenja, mišljenja, rešavanja problema, govora kao osnova za dalju mentalnu nadogradnju i kreativan razvoj.

Razvoj sposobnosti i kvaliteta ličnosti – samostalnost, inicijativnost, istrajnost, organizovanost, odgovornost i kreativnost.

U cilju pravilnog podsticanja ovih psihičkih procesa, decu vodimo kroz različite vrste grupnih i individualnih  aktivnosti interaktivnog komunikaciono-ekspresivnog, igrovnog, manipulativnog, saznajno-istraživačkog, radnog i stvaralačkog karaktera.

Saradnja sa roditeljima

Uz aktivnu saradnju sa roditeljima deci omogućavamo najbolje uslove za rast,razvoj,igru i učenje,pružajući im maksimalnu slobodu u razvoju kreativnosti,otkrivanju i korišćenju svojih potencijala.

Neposredna  komunikacija  između roditelja i vaspitača-razmena dnevnih informacija o detetovom ponašanju, aktivnostima i ishrani kao i novonastalim promenama u porodici, koje mogu uticati na dečije ponašanje u vrtiću.

Pismena komunikacija –  prenos važnih informacija roditeljima putem obaveštenja na oglasnoj tabli.

Radionice za roditelje- kroz razmenu iskustava  sa drugim roditeljima i stručno savetovanje od strane vaspitača i medicinskih sestara,zajedno ćemo raditi na uspostavljenju bogatijeg i boljeg odnosa između roditelja i deteta.

U našem vrtiću organizujemo zajedničke radionice u kojima aktivno učestvuju roditelji, zajedno sa svojom decom. Na taj način se roditelji se upoznaju sa programom i radom Ustanove.

Kreativni panoi-  podrazumevaju izlaganje dečijih kreativnih  radova i na taj način roditelji prate razvoj deteta u vrtiću.

Ankete i upitnici –doprinose efikasnijem radu vrtića ,praćenju  trendova ,želja i potreba roditelja , a i  celokupne porodice.

Roditeljski sastanci- imaju za cilj informisanje roditelja o vaspitno-obrazovnom radu , tekućim pitanjima i funkcionisanju vrtića.

Edukacija roditelja  se sprovodi organizacijom edukativnih roditeljskih sastanaka na kojima se diskutuje o aktuelnim temama.